Projekt „Modny dialog młodych Polaków i Ukraińców”

ukraina rada wymiany mlodziezy  art edu  logo ckziu kolor

Projekt „Modny dialog młodych Polaków i Ukraińców” otrzymał dofinansowanie z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej

Sosnowieckie Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „ART-EDU” rozpoczęło realizację projektu „Modny dialog młodych Polaków i Ukraińców” dofinansowanego z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, którego autorami jest młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64.

Projekt realizowany jest we współpracy z Technikum Technologii i Przemysłu Mody w Dnieprze, z którym CKZiU podpisało porozumienie o partnerstwie szkół. Głównym celem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń oraz współpraca w zakresie edukacji technicznej i branżowej, dzięki którym uczestnicy będą mieć niepowtarzalną szansę, by zdobyć doświadczenie zawodowe, podnieść swoje kwalifikacje oraz uzyskać dodatkowe umiejętności niezbędne na rynku pracy.

W dniach 11-13 września br. odbyła się wizyta przygotowawcza, w ramach której Sosnowiec odwiedzili przedstawiciele szkoły z Ukrainy: Natalia Zahorska, Vladyslav Skliar i Daria Babets. W spotkaniu wzięli udział dyrekcja CKZiU, przedstawiciele Stowarzyszenia ART-EDU, nauczyciele przedmiotów zawodowych, opiekunowie uczniów z ramienia Centrum, a także przedstawiciele młodzieży.

Podczas trzydniowej wizyty, m.in. omówiono najważniejsze założenia projektu, zostały ustalone warunki współpracy, podział zadań, przygotowano szczegółowy harmonogram, omówiono narzędzia ewaluacji, zapoznano gości z bazą dydaktyczną szkoły, pracowniami kształcenia zawodowego, a także warunkami bytowo-lokalowymi, w których będzie przebywać młodzież podczas realizacji projektu. Przedstawiciele partnera z Ukrainy zostali również zaproszeni na otwarcie autorskiej wystawy Wiesławy Michalskiej "Cały Świat jest ogrodem”, zaprezentowanej w sosnowieckiej galerii „Ładniej.

Już 7 października br. rozpocznie się tygodniowy pobyt w naszym mieście grupy 18 uczniów wraz z dwoma opiekunami z partnerskiej szkoły w Dnieprze, kształcących się na kierunkach modowych. Uczniowie Technikum Nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru wraz z gośćmi z Ukrainy przez tydzień będą przygotowywać kolekcję odzieży, która zostanie zaprezentowana podczas finałowego pokazu kończącego międzynarodowy projekt.