ELEGANCJA W JĘZYKU - ZJAWISKO BLISKIE CZY ODLEGŁE ŚRODOWISKU MŁODZIEŻOWEMU?

219Czym jest elegancja językowa? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczniowie klasy 3 kucharz. W ramach projektu wczesnej profilaktyki wobec zachowań ryzykownych – "Falochron" młodzież na lekcji języka polskiego analizowała tekst Andrzeja Markowskiego pt. "Elegancja w języku" oraz omawiała zagadnienie, opierając się na własnych doświadczeniach.

W czasie zajęć można było także wysłuchać, jak krytycznie odnoszą się do używania wulgaryzmów najwięksi polscy językoznawcy – prof. J. Bralczyk oraz prof. J. Miodek. Uczniowie wywnioskowali, że elegancja językowa to coś więcej niż poprawność gramatyczna wypowiedzi i jej staranność. To wybór takich sposobów mówienia i pisania, które pokażą, że człowiek potrafi się odpowiednio zachować w określonych sytuacjach, a także dba o swój wizerunek poprzez język, którym się posługuje.